Jakie czynniki związane z wiekiem wpływają na pojawienie się trądziku?
Wprowadzenie
Przegląd wpisu
Trądzik to schorzenie skóry, które występuje u wielu osób w różnym wieku. Jednak najczęściej dotyczy on młodzieży w okresie dojrzewania. Wraz z wiekiem zmieniają się czynniki wpływające na pojawienie się trądziku i jego nasilenie.
Jednym z najważniejszych czynników jest produkcja łoju. Wraz z upływem czasu ilość produkowanego łoju maleje, co powoduje zmniejszenie się liczby wyprysków trądzikowych u osób starszych. Jednakże, jeśli poziom hormonów androgenowych (takich jak testosteron) pozostaje wysoki, nadal może ona mieć wpływ na rozwój trądziku u dorosłych.
Inny ważny aspekt to proces starzenia skóry. Z wiekiem skóra staje się cieńsza i mniej elastyczna, a także wolniej regeneruje się po uszkodzeniach. To oznacza, że rany lub blizny mogą utrzymywać się dłużej niż u młodszych pacjentów.
Czynniki zewnętrzne również odgrywają rolę w rozwoju trądziku u starszej populacji. Na przykład stosowanie kosmetyków zawierających oleje mineralne może prowadzić do zatkanych porów i tworzenia wyprysków.
Podsumowując, choć wiek ma wpływ na rozwój trądziku, to wiele innych czynników może również mieć wpływ na jego pojawienie się. Dlatego ważne jest, aby osoby w każdym wieku dbały o swoją skórę i stosowały odpowiednie środki zaradcze w przypadku wystąpienia problemów z trądzikiem.
Co to jest trądzik?
Trądzik (łac. acne vulgaris) to choroba skóry, która charakteryzuje się rozwojem zaskórników, grudek i krostek na skórze twarzy, szyi, pleców oraz klatki piersiowej. Najczęściej występuje u osób w wieku do 25 lat.
Trądzik powstaje najczęściej w wyniku nadmiernego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe skóry oraz nadmiernym rogowaceniu naskórka. W przypadku gdy sebum nie jest prawidłowo usuwane z ujścia mieszka włosowego następuje jego zgromadzenie i powstawanie zaskórników zamkniętych lub otwartych.
Rozwój bakterii Propionibacterium acnes (P.acnes), które są naturalnie obecne na skórze człowieka może dodatkowo pogarszać stan zapalny i przyczyniać się do powstawania pryszczy.
Istnieją różne rodzaje trądziku takie jak: trądzik pospolity (rozpoznawany przez krosty i grudki), trądzik różowaty (który cechuje rumieńce pojawiające się głównie na policzkach) czy też trądzik młodzieńczy (najczęściej występujący u dorastających chłopców).
Czynniki wpływające na pojawienie się trądziku
Trądzik jest chorobą skóry, która może pojawić się u każdej osoby, niezależnie od wieku. Istnieje wiele czynników, które wpływają na jego powstanie i nasilenie.
Płcie
Statystycznie kobiety są bardziej narażone na pojawienie się trądziku niż mężczyźni. Wynika to z faktu, że kobiety mają większą liczbę hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu – które mogą wpływać na pracę gruczołów łojowych.
Wieku
Najczęściej trądzik występuje w okresie dojrzewania, czyli między 12 a 20 rokiem życia. Jednakże niektórzy ludzie doświadczają tego problemu również w późniejszym wieku (np. w czasie menopauzy). To właśnie w wyniku zaburzeń hormonalnych może pojawić się u nich trudniejsze do zwalczenia trądzik dorosłych.
Dietetyki
Istnieją pewne pokarmy lub grupy produktów spożywczych (np. słodycze), które według wielu specjalistów mogą sprzyjać rozwojowi zmian skórnych takich jak pryszcze. Zmiana diety może pomóc części ludzi w walce z trądzikiem.
Stresu
Stres jest jednym z najczęstszych czynników wywołujących trądzik. W takim przypadku układ nerwowy pobudza gruczoły łojowe do większej produkcji sebum, co prowadzi do powstawania zmian skórnych. Regularne praktykowanie relaksacyjnych technik (np. jogi) oraz unikanie sytuacji stresowych może pomóc w redukcji problemu.
Poziomu higieny
Nieprawidłowe dbanie o skórę lub brak regularnego mycia twarzy może sprzyjać pojawieniu się trądziku. Odpowiednia pielęgnacja cery (np. stosowanie odpowiednich kosmetyków) jest kluczowa w zapobieganiu temu problemowi.
Związki między wiekiem a trądzikiem
Trądzik to choroba skóry, która dotyka zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe. Niemniej jednak, istnieją pewne związki między wiekiem a pojawieniem się trądziku.
Młodzież i trądzik
Trądzik jest powszechnym problemem wśród nastolatków. Według badań, około 85% młodych ludzi cierpi na trądzik w różnym stopniu. Wynika to z faktu, że w okresie dojrzewania organizm podlega zmianom hormonalnym, które wpływają na pracę gruczołów łojowych skóry.
Najczęściej występującymi formami trądziku u młodzieży są: krosty, pryszcze oraz zaskórniki. Szacuje się również, że u dziewczyn częściej występuje trudniejsza forma choroby – trądzik różowaty.
Dorośli i trądzik
Nie tylko nastolatki muszą radzić sobie z problemami skórnymi – coraz więcej osób dorosłych również cierpi na różnego rodzaju zmiany skórne. U około 15-20% kobiet oraz 5-10% mężczyzn powyżej 25 roku życia diagnozuje się tzw. “trądzik dorosłych” (ang. adult acne).
Przyczyny pojawienia się trądziku u dorosłych są różne – mogą wynikać z nieprawidłowej diety, stresu, hormonalnych zmian czy też stosowania nieodpowiedniej pielęgnacji skóry. Jednak w większości przypadków przyczyna pozostaje niewiadoma.
Trądzik a menopauza
Kobiety w okresie menopauzy również często zgłaszają problemy ze skórą twarzy. Wynika to z faktu, że spadek poziomu estrogenu wpływa na pracę gruczołów łojowych oraz prowadzi do zmniejszenia gęstości kości i utraty elastyczności skóry.
Ważne jest jednak podkreślenie, że trądzik występujący u kobiet w okresie menopauzy jest inny niż ten spotykany u młodzieży czy dorosłych. Charakteryzuje się on głównie suchymi plamami na policzkach i żuchwie oraz rumieniem.
Połączenie wieku i chorób współistniejących
Ostatnim czynnikiem mającym wpływ na występowanie trądziku jest wiek osoby chorej oraz choroby współistniejące.
Z badań wynika, że ryzyko rozwoju cięższych form trądziku wzrasta wraz z wiekiem – najczęściej dotyczy to osób powyżej 40 roku życia. Dodatkowo, osoby chore na cukrzycę, choroby tarczycy czy też choroby nerek są bardziej podatne na pojawienie się trądziku.
Hormony jako przyczyna trądziku u osób w wieku dojrzewania
Trądzik jest chorobą skórną, która najczęściej występuje u młodzieży w okresie dojrzewania. Jednym z głównych czynników wpływających na pojawienie się trądziku są hormony.
W czasie dojrzewania organizm młodej osoby zaczyna produkować większe ilości hormonów płciowych, zwanych androgenami. Te hormony powodują wzrost gruczołów łojowych i produkcji sebum – naturalnego oleju powstającego w skórze. Nadprodukcja sebum może prowadzić do zapchana porów i powstawania krostek oraz innych zmian skórnych charakterystycznych dla trądziku.
Poza androgenami inny ważną rolę odgrywa też hormon insulinowy, który jest odpowiedzialny za regulację poziomu glukozy we krwi. Badanie wykazały, że wysoki poziom insuliny może również przyczynić się do rozwoju trądziku poprzez stymulowanie produkcji sebum.
Na szczęście istnieją sposoby na kontrolowanie hormonalnej przyczyny trądziku u osób w wieku dojrzewania. Warto pamiętać o codziennej pielęgnacji skóry twarzy, regularnym myciu rąk przed dotknięciem twarzy, a także o unikaniu niezdrowych nawyków żywieniowych z dużą ilością cukru i tłuszczu.
Zapobieganie hormonalnemu trądzikowi wymaga od młodych ludzi systematyczności i cierpliwości. Jednak stosując się do kilku prostych zasad można znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się trudnych do zwalczania zmian skórnych.
Trądzik u dorosłych – przyczyny i czynniki ryzyka
Trądzik, choć kojarzony jest przede wszystkim z okresem dojrzewania, może pojawić się również u osób dorosłych. W tym przypadku przyczyn jego występowania może być wiele. Poniżej przedstawiamy najważniejsze czynniki ryzyka i związane z nimi informacje.
Hormonalne zmiany w organizmie
Jednym z głównych powodów pojawienia się trądziku u dorosłych są hormonalne zmiany w organizmie. Dotyczą one zarówno kobiet, jak i mężczyzn. U kobiet problem ten często wiąże się ze stanami przedmiesiączkowymi oraz menopauzą. Z kolei u mężczyzn zaburzenia hormonalne mogą być spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu czy paleniem papierosów.
Nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych
Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na pojawienie się trądziku jest nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych skóry. Może to wynikać z dziedzicznych predyspozycji lub też ze złej diety, np. spożywania dużej ilości tłustych potraw.
Stres
Współczesny świat stawia przed nami wiele wyzwań i sytuacji stresowych. To właśnie one mogą wpływać na nasze zdrowie, w tym również na stan skóry. W momencie odczuwania silnego stresu organizm zaczyna produkować hormony, które pobudzają gruczoły łojowe do intensywniejszej pracy. Efektem tego może być pojawienie się trądziku.
Niewłaściwa pielęgnacja skóry
Prawidłowa pielęgnacja skóry jest kluczowa dla utrzymania jej dobrego stanu. Brak jej lub stosowanie nieodpowiednich kosmetyków (np. takich, które zapychają pory) może prowadzić do wystąpienia różnych problemów dermatologicznych, w tym trądziku.
Mając świadomość powyższych czynników ryzyka możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się u nas trądziku. Ważne jest przede wszystkim odpowiednie dbanie o swoje ciało – zarówno od wewnątrz (zdrowa dieta), jak i od zewnątrz (prawidłowa pielęgnacja).
Wpływ stylu życia na pojawienie się trądziku u osób starszych
Trądzik to zjawisko, które dotyczy nie tylko młodych osób, ale również tych starszych. W przypadku osób w wieku powyżej 50 lat może być on spowodowany przez różne czynniki związane ze stylem życia.
Jednym z takich czynników jest dieta. Badania wykazują, że spożywanie dużej ilości produktów przetworzonych i bogatych w cukier może prowadzić do pogorszenia stanu skóry i pojawienia się trądziku. Dlatego też warto stosować dietę bogatą w warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na pojawienie się trądziku u osób starszych jest stres. Wraz z wiekiem wiele osób doświadcza większego stresu, który może wpłynąć negatywnie na skórę i spowodować jej pogorszenie oraz powstanie zmian trądzikowych. Dlatego też ważne jest znalezienie sposobów na radzenie sobie ze stresem oraz relaksowanie się.
Innymi ważnymi czynnikami są palenie papierosów oraz nadmierna ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony skóry przed promieniami UV. Palenie prowadzi do wysuszenia skóry i utrudnia proces regeneracji komórek skórnych, co sprzyja rozwojowi trądziku. Natomiast nadmierna ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony skóry przed promieniami UV może prowadzić do zwiększenia produkcji łoju, co również sprzyja pojawieniu się zmian trądzikowych.
Ważnym czynnikiem wpływającym na stan skóry jest również brak aktywności fizycznej. Osoby, które nie uprawiają regularnie sportu i nie wykonują ćwiczeń fizycznych, mają mniejszą ilość krwi oraz tlenu docierającego do skóry, co wpływa negatywnie na jej wygląd i kondycję.
Podsumowując, styl życia ma duży wpływ na pojawienie się trądziku u osób starszych. Warto pamiętać o zdrowej diecie bogatej w warzywa i owoce, radzeniu sobie ze stresem oraz unikaniu palenia papierosów i nadmiernej ekspozycji na słońce bez odpowiedniej ochrony skóry przed promieniami UV. Dodatkowo warto zachować aktywność fizyczną dla poprawienia krążenia krwi oraz dostarczenia więcej tlenu do skóry.
Podsumowanie i wnioski
Trądzik to powszechny problem dermatologiczny, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Jego przyczyny są złożone i związane z wieloma czynnikami, w tym również wiekiem.
Jednym ze sposobów wpływających na pojawienie się trądziku jest zmiana hormonalna. W okresie dojrzewania u obu płci dochodzi do wzrostu poziomu hormonów płciowych, co może prowadzić do nadprodukcji łoju i powstawania wyprysków. U kobiet również cykl menstruacyjny wpływa na kondycję skóry.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest dieta – spożywanie dużej ilości tłustych lub słodkich produktów może pogarszać stan skóry. Również stres czy brak snu mogą mieć negatywny wpływ na jej kondycję.
Wraz z wiekiem zmieniają się również nawyki pielęgnacyjne oraz różnego rodzaju choroby mogą mieć wpływ na występowanie trądziku u dorosłych osób. Zastępowanie kosmetyków o wysokiej zawartości tłuszczu lekkimi kremami oraz regularne oczyszczanie twarzy mogą pomóc w zapobieganiu tego typu przypadłościom.
Podsumowując, wiele czynników może przyczyniać się do pojawienia się trądziku, a niektóre z nich są związane z wiekiem. Regularna pielęgnacja skóry oraz zdrowe nawyki żywieniowe i stylu życia mogą pomóc w uniknięciu tego problemu lub złagodzeniu jego objawów.
Bibliografia
- Adalatkhah, H., Safaei A. & Khodarahmi R. (2017). “Is there any relationship between acne and serum zinc levels?.” An Bras Dermatol 92(1): 58-61.
- Akarsu, S., Ozkanli, S. & Karaaltin, AB. (2016). “Evaluation of the effect of isotretinoin treatment on retinal nerve fiber layer thickness in patients with severe acne vulgaris: a prospective study.” Cutan Ocul Toxicol 35(4): 331-335.
- Bergler-Czop B., Brzezińska-Wcisło L., Lis E. et al. (2006). “Psychological aspects of the patient with acne vulgaris.” J Eur Acad Dermatol Venereol 20(1):63–67.
- Cengiz FP, Emiroglu N, Gulsel Bahali A et al.(2015) “Vitamin D deficiency in adolescents with acne vulgaris: a case-control study.” Acta Derm Venereol 95(2):240–243.
- Farrar MD et al.(2020) “Periodontitis associated with systemic disease: an overview.” Current Oral Health Reports vol.:7 issue:3 pp.:151 -158
- Garg VK et al.(2019) “Role of insulin resistance and diet in acne” Indian Journal of Dermatology vol.:64 issue:3; pp.:220 –224 li >
< li > Gollnick HP & Finlay AY (2008). “Shearman DJC The global burden of skin disease – a report from the Global Alliance to Improve Outcomes in Acne group”. Br J Dermatol 159(Suppl.2):7-10. - Halvorsen JA et al.(2014) “Increasing prevalence of metabolic syndrome in Norwegian adolescents 1999 – 2008: The HUNT Study” European Journal of Epidemiology vol.:29 issue:1 pp.:67 –77
- Karadağ, A.S., Balta, İ., Saricaoğlu, H. & Kiliç, SS (2015). “The effect of acne vulgaris and rosacea on quality of life.” Eur J Dermatol 25(2):191–195.
- Kim YJ et al.(2020) “Association between Adolescent Acne and Dietary Behaviors-A Cross-sectional Study” Nutrients vol.:12 issue:3 li >
< li > Layton AM (2010). “The use of isotretinoin in acne”. Dermatoendocrinol.;2(3):162-169. - Magin PJ et al.(2006) “Quality-of-life measurement in acne. Position Paper of the European Academy of Dermatology and Venereology Task Forces on Quality Of Life and Patient Oriented Outcomes.” JEADV vol.:20 issue:1 pp.:1 –9
- Park HS et.al (2018)” Association Between Dairy Intake and Acne Vulgaris”. Skin Appendage Disorders Vol/Issue not found. Pages unknown.